Jak zdobyć prawo jazdy A,B,BE

 

Gdy myślimy o zdobyciu prawa jazdy danej kategorii, najpierw musimy spełnić następujące kryteria wiekowe. Jeżeli osoba ubiega się o prawo jazdy kategorii A musi mieć ukończone 24 lata, kat A1 - 16 lat, kat. A2 - 18 lat, dla kat. B i BE minimalny wiek to 17 lat.

W następnej kolejności powinniście Państwo zakupić materiały do nauki (musi to być najnowsza, 6 edycja). Po nauczeniu się testów mogą Państwo sami zabukować test na stronie www.theorytest.ie, lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 1890 606 106. Egzaminy teoretyczne dostępne są również w j. polskim.
 

W dniu egzaminu teoretycznego należy stawić się 15 minut wcześniej przed wyznaczoną godziną testu. Należy wziąć ze sobą koniecznie 2 zdjęcia paszportowe i paszport, lub dowód osobisty do wglądu. Spośród bazy pytań komputer losowo wybierze 40 pytań, z których minimalnie na 35 musicie Państwo odpowiedzieć poprawnie. Na wszystko macie 45 minut czasu. Na samym początku, przed właściwym egzaminem komputer zapyta się czy chcecie rozwiązać test próbny, który umożliwia zapoznanie się z dotykowym ekranem, który będziecie Państwo mieli przed sobą. Tekst widzicie po angielsku, lecz w słuchawkach  słyszycie polski głos lektora. Ten system to „Voice-Over” i jest on dostępny we wszystkich teoretycznych centrach egzaminacyjnych w całym kraju.
W razie niepowodzenia na egzaminie teoretycznym możecie zabukować kolejny egzamin z polskim lektorem, za który należy uiścić opłatę w wysokości 45 euro.

Każdy kursant, który solidnie przyłoży się do nauki testów po zdanym egzaminie otrzyma Theory Test Certyficate, który ważny jest przez 2 lata.
Jednak gdy zdamy test starajmy się jak najszybciej udać się salonu optycznego z okularami z formularzem „Eyesight Report” – form D 502, by zrobić badanie wzroku. Za usługę tą musimy zapłacić ok. 20 euro lub około 40 euro u specjalisty. Pamiętajmy jednak o tym, aby badania nie robić wcześniej, niż jak zdamy test teoretyczny, ponieważ jest ono ważne przez miesiąc czasu, co za tym idzie  od momentu wizyty u okulisty mamy niecały miesiąc na to, by iść z nim do NDLS (www.ndls.ie).
Do NDLS zabieramy wypełniony formularz D 201, który możecie dostać Państwo za darmo w Motor Tax Office lub NDLS, Theory Test Certyficate (który dostaniecie po zdanym egzaminie teoretycznym), wypełniony przez okulistę formularz D 502, zdjęcia robione są na miejscu także nie potrzeba już zabierać ze sobą zdjęć,  paszport lub dowód, a także potwierdzenie adresu i numeru PPS. Akceptowane potwierdzenia są wymienione na stronie www.ndls.ie Te wszystkie dokumenty składamy w okienku i uiszczamy opłatę za wydanie Lerner Permit w wysokości 35 euro. Za ok. 2-3 tygodnie na adres, który podaliśmy na druku D 201 zostanie przysłane Wasze „tymczasowe, zielone prawo jazdy”, czyli Learner Permit, które ważne jest przez dwa lata (jednak gdybyśmy przez te 2 lata nie zdali egzaminu praktycznego, możemy zaaplikować, bez konieczności zdawania ponownego egzaminu teoretycznego o Second Learner Permit, które jest ważne przez kolejne dwa lata).


Po otrzymaniu Learner Permit możecie Państwo dopiero zacząć jeździć pojazdem odpowiednim do kategorii wyszczególnionej w waszym Learner Permit.
W przypadku kategorii A, po otrzymaniu learner permit mamy dwa lata na to by podejść do praktyki, jednak minimalnie trzeba przejeździć w ten sposób pół roku (wyjątkiem jest to, kiedy mamy już pełne prawo jazdy kat. B, wtedy po zdanej teorii można aplikować od razu o praktykę), by móc podejść do egzaminu praktycznego.

Jeżeli otrzymaliśmy learner permit po 6 grudnia 2011r , należy odbyć 16-sto godzinny kurs IBT przed Waszym pierwszym samotnym wyjazdem na drogę publiczną. Podczas jazdy na learner permit możemy poruszać się motocyklem o maksymalnej mocy 25kW i należy jeździć w kamizelce odblaskowej z L-ką, a także nie można zabierać pasażerów. Po zdaniu na full licence również przez dwa lata moc motocykla musi być zredukowana maksymalnie do 25kW, ale zależy też to też od masy motocykla. Im cięższy motocykl tym będzie mogła być większa moc.  Na jeden kilogram wagi przypada 0,16 kW, czyli jeśli kupimy np amerykańskiego choppera który będzie ważył 300kg to 300x0,16=48kW. Należy wtedy jechać do autoryzowanego dealer`a, aby zredukował moc. Taka usługa kosztuje ok 350 euro.Dopiero po dwóch latach po zdanym egzaminie na full licence, można zacząć jeździć motorem bez ograniczonej pojemności i zacząć zabierać pasażerów, a także dopiero wtedy może ono zostać wymienione na prawo jazdy polskie.

Inaczej sprawa wygląda z kategorią B, ponieważ jest zupełnie na odwrót jak z kategorią A, bowiem zanim zasiądziemy „za kółkiem”, musimy mieć przy sobie licencjonowanego instruktora jazdy ADI (jeśli za lekcje pobierana jest opłata), lub osobę która przynajmniej przez dwa lata posiada pełne prawo jazdy (może to być polskie prawo jazdy) w przypadku nauki nieodpłatnej. Tylko pod czujnym okiem tych osób możemy prowadzić samochód o masie całkowitej do 3,5 tony.

Tak możecie Państwo jeździć przez 2 lata (po 2 latach należy uiścić ponownie opłatę 35 euro za Second Learner Permit), jednak w przypadku gdy jest to Wasze pierwsze w życiu prawo jazdy, po zdaniu teorii nie możecie przystąpić wcześniej do egzaminu praktycznego niż po pół roku od momentu wydania Learner Permit (nie od momentu zdania testu!).
Jeżeli posiadacie kategorię A , a podchodzicie do kategorii B (lub na odwrót), to zaraz po zdaniu testu teoretycznego możecie zaaplikować o egzamin praktyczny (bez odczekiwania półrocznego okresu).

Każdy kto zaaplikował o Learner Permit kategorii B (samochód osobowy) od 4 kwietnia 2011 musi odbyć obowiązkowy 12-nasto godzinny trening EDT (Essential Driver Training) z wykwalifikowanym, licencjonowanym instruktorem jazdy (ADI) przed swoim testem praktycznym z jazdy.

Trening ten należy skompletować przed egzaminem praktycznym z jazdy. Na każdą lekcję jazdy powinno przychodzić się ze swoim "sponsorem" - czyli np z koleżanką, czy kolegą, który to, lub która posiada pełne prawo jazdy (Full Licence) od przynajmniej 2 lat. Na pierwszej lekcji dostajecie Państwo dzienniczek ucznia, który powinniście systematycznie wypełniać wraz ze swoim instruktorem jazdy i "sponsorem". Dopiero po skompletowaniu 12h jazdy
w dzienniczku, możecie Państwo podejść do egzaminu praktycznego.


Ta osoba, która ubiega się o kategorie B+E (jeep + przyczepa powyżej 750 kg) najpierw musi posiadać pełne prawo jazdy (full licence) na kategorie B. Jeżeli osoba ubiegająca się o kategorie B+E zdawała testy i praktykę na kategorię B w Irlandii podchodzi później tylko do egzaminu praktycznego, wcześniej tylko aplikując o Learner Permit dla kat B+E. Jeżeli natomiast jest w posiadaniu prawa jazdy polskiego od nowa musi zaliczyć egzamin teoretyczny dla kat.B by aplikować o Learner Permit kat BE , a dopiero po nim zabukować się na egzamin praktyczny BE.
Jeżeli ktokolwiek z Państwa decydowałby się zdawać na kategorie C+E, po zaliczeniu egzaminu praktycznego automatycznie zostaje przyznana mu kategoria B+E.


Jeżeli zdacie Państwo już wszystkie egzaminy i otrzymacie Full Driving Licence, po powrocie do Polski bez problemu będziecie mogli  wymienić je  na polskie prawo jazdy pod warunkiem spełnienia rezydenta (należy udowodnić przebywanie na terenie RP przez przynajemniej 183 dni w roku).
Wtedy Wydział Komunikacji w Polsce odsyła orginał Full Licence do Motor Tax Office w Irlandii, a Wam na miejscu zostanie wydany duplikat – odpowiednik polskiego prawa jazdy.


Na chwilę obecną to Państwo decydują ile chcecie wykupić jazd przed egzaminem (o ile data wydania Waszego learner permit jest przed 04.04.2011 roku, jeżeli learner permit jest wydane po tej dacie, jesteście zobligowani wykupić minimalnie 12h jazdy z instruktorem).
Jednak mimo wszystko zalecamy Państwu, by po zdanej teorii wykupić co najmniej 4h jazdy, tak by licencjonowany instruktor mógł Państwa ukierunkować jak macie się uczyć jeździć przez okres kolejnych 6 miesięcy. Bowiem wszyscy „samoucy”, którzy przychodzą na lekcję przysłowiowy dzień przed egzaminem mają wielki kłopot, gdy dowiadują się od instruktora na lekcji, że muszą się wyzbyć pół przez siebie wyuczonych nawyków.
Najczęściej właśnie takie osoby nie zdają egzaminu praktycznego.


INFORMACJA DLA POCZĄTKUJĄCYCH: -apelujemy do Was! Jeżeli nie czujecie się na siłach, by wsiąść za kierownicę i jechać z osobą która nie ma po swojej stronie podwójnego pedału hamulca nożnego, prosimy Was o rozsądek, abyście zgłosili się na lekcję jazdy do naszego wykwalifikowanego instruktora, który posiada auto w pełni przystosowane do nauki jazdy – z podwójnymi pedałami sprzęgła i hamulca, a także dodatkowymi lusterkami przeznaczonymi dla instruktora.
Pamiętajcie, że wyjeżdżając na drogę odpowiadacie za swoje życie, życie swoich bliskich podróżujących z wami i życie innych uczestników ruchu napotkanych na swojej drodze. A dobra szkoła, to Wasze bezpieczeństwo!