Jak zdobyć prawo jazdy C,CE,D w Irlandii??

 

Aby zdobyć prawo jazdy kategorii C należy mieć ukończone 21 lat i posiadać Full Driving Licence kategorii B (może to być polskie prawo jazdy kat B). Dla kategorii D osoba musi mieć ukończone 24 lata i posiadać pełne prawo jazdy kategorii B. Wyjątkiem jest jeśli zostanie skompletowana przez Ciebie kwalifikacja wstępna (multipe choice questions, case study, practical walk around check), wtedy dozwolony wiek dla kategorii C, EC to 18 lat lub dla kategorii D, ED to wiek 21 lat.


Dla osób władających językiem angielskim w pierwszej kolejności do zdobycia prawa jazdy kat. C lub D jest zakupienie książki, lub płyty CD z testami  – nauczenie się ich i wyznaczenie się na egzamin teoretyczny za który trzeba zapłacić 72 euro dla kategorii C lub D, lub 84 euro dla testu łączonego C i D. Zabukować go można on – line na stronie www.theorytest.ie , wypełniając i wysyłając pocztą „Aplication for a Driver Theory Test” lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 189 0606 106 (czas oczekiwania na egzamin po angielsku wynosi do 3 tygodni).Na egzamin ten należy stawić się 15 minut wcześniej przed wyznaczoną godziną testu. Należy wziąć ze sobą koniecznie irlandzkie lub polskie prawo jazdy kategorii B, learner permit kat. C lub D, lub full licence kat. C lub D, a także 2 zdjęcia. UWAGA! Na podstawie dowodu osobistego, lub paszportu nie zostaniecie Państwo wpuszczeni na egzamin! Spośród całej bazy pytań , komputer losowo wybierze 100 pytań dla kategori C lub D, z których minimalnie na 74 musicie Państwo odpowiedzieć poprawnie. Na wszystko macie 100 minut czasu. Gdy zdajecie test łączony macie na niego 140 minut, gdzie komputer spośród całej bazy pytań (149 stron bazy pytań) losowo wybiera 140 pytań, z czego na 104 pytania należy odpowiedzieć poprawnie by zaliczyć swój pierwszy egzamin.
W razie niepowodzenia na egzaminie teoretycznym możecie zabukować Państwo kolejny egzamin z polskim lektorem, za który należy uiścić tą samą opłatę.

Każdy kursant, który solidnie przyłoży się do nauki testów po zdanym egzaminie otrzyma Theory Test Certyficate, który ważny jest przez 2 lata.
Jednak gdy zdamy test starajmy się jak najszybciej udać się do lekarza z formularzem „Medical Report” – form D 501, by zrobił nam badanie. Za usługę tą musimy zapłacić ok. 40 euro. Pamiętajmy jednak o tym, żeby badania nie robić wcześniej, niż jak przed zdanym testem teoretycznym, ponieważ jest ono ważne miesiąc czasu, co za tym idzie  od momentu wizyty u lekarza mamy niecały miesiąc na to, by iść z nim do NDLS (www.ndls.ie)


Do NDLS zabieramy wypełniony formularz D 201, (który możecie dostać Państwo za darmo w Motor Tax Office, Ośrodku RSA lub NDLS), Theory Test Certyficate (który dostaniecie po zdanym egzaminie teoretycznym), wypełniony przez lekarza formularz D 501,  paszport, potwierdzenie adresu, potwierdzenie numeru PPS. Te wszystkie dokumenty składamy w okienku biura NDLS (lista ośrodków NDLS dostępna na stonie www.ndls.ie) i uiszczamy opłatę za wydanie Learner Permit w wysokości 35 euro. Za ok. 2-3 tygodnie na adres, który podaliśmy na druku Learner Permit zostanie przysłane wasze „tymczasowe, zielone prawo jazdy”, czyli Learner Permit, które ważne jest przez dwa lata (jednak gdybyśmy przez te 2 lata nie zdali egzaminu praktycznego, możemy zaaplikować, bez konieczności zdawania ponownego egzaminu teoretycznego o Second Learner Permit, które jest ważne przez kolejne dwa lata).


Po otrzymaniu Learner Permit i przed podejściem do egzaminu praktycznego powinniście zdać  Driver CPC Case Study (informacje o Driver CPC znajdziecie Państwo w kolejnych linkach).
Po dwóch zdanych testach teoretycznych Driver CPC możecie wykupić jazdy ciężarówką, lub autobusem i wyznaczyć się samemu na egzamin praktyczny. Egzamin praktyczny kosztuje 120 euro i trwa 90 minut, po egzaminie następuje przerwa i dalej odbywa się  pół godzinny egzamin praktyczny Driver CPC. Zapłacić za niego należy 32 euro.

Po zdanych wszystkich egzaminach otrzymują Państwo kartę zawodowego kierowcy, lecz aby zachowała ona ważność raz w roku przez kolejne pięć lat muszą przyjść Państwo na kurs doszkalający, który organizujemy w języku polskim.

Należy zaznaczyć, że w Polsce również z dniem 9.09.2008 lub 9.09.2009 weszło szkolenie związane z Driver CPC. Jest to 280 – cio godzinne szkolenie, za które w Polsce trzeba zapłacić od 6 do 7 tysięcy złotych.
Natomiast jednodniowy kurs doszkalający w Polsce kosztuje od 600 do 700 złotych.


Jeśli mieliby Państwo jakiekolwiek wątpliwości odnośnie Driver CPC, prosilibyśmy o spisanie wszystkich pytań na kartce  i umówienie się  na konsultację telefoniczną lub osobistą. Koszt konsultacji to 20 euro (czas konsultacji do pół godziny). Prosilibyśmy o wpłatę wymaganej kwoty na nasze firmowe konto z dopiskiem Państwa imienia i nazwiska, a następnie o wysłanie wiadomości tekstowej na numer 086 33 77 857 o treści: "Wpłacono opłatę za konsultację, Imię i nazwisko osoby wpłacającej. Proszę o kontakt" Następnie nasz instruktor zadzwoni do Państwa i odpowie na wszystkie nurtujące Państwa pytania.